Kayseri’deki provokasyonda FETÖ ve PKK bağlantısı

Yapılan çalışmalar sonucunda provokatif ve dezenformasyon paylaşımda bulunan hesapların bazılarının PKK/KCK, bazılarının FETÖ/PDY müzahiri, bunların yanı sıra Amerika ve Almanya bağlantılı şahısların da bulunduğu ortaya çıktı. Kayseri’den sonra Hatay, Gaziantep, Konya, Bursa ve İstanbul başta olmak üzere 22 ilde devam eden, Suriye’nin kuzeyinde Türk güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerde gerilime neden olan kişiler tek tek tespit edildi.

Güvenlik kaynakları, şu değerlendirmede bulundu: “Sosyal medya üzerinden huzuru bozmaya yönelik hareket eden bu unsurların terör örgütleri ile bağlantıları tespit edilmiştir. Bu kapsamda değerlendirildiğine, sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan hesapların bağımsız olarak hareket etmedikleri, provakatif eylemlerin artmasını sağlayan bu hesapların bağlı oldukları örgütlerce maşa olarak kullanıldığı, terör örgütlerinin de Türkiye karşıtı hareketlerde başka dış odaklar tarafından yönetildiği değerlendirilmiştir.”

‘Baltacı ve şebbiha’ iddiası

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ/ANKARA- Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili, köşe yazarı Yasin Aktay, Kayseri’de Suriyeli bir çocuğa tecavüzün ardından başlayan provokasyonda, halkı galeyana getirmek amacıyla kamyonlarla “ücretli baltacılar ve şebbihalar” getirildiğini, baltacılar ve şebbihaların Ortadoğu’daki rejimlerin klasik darbeci operasyon malzemesi olduğunu iddia etti. Milliyet’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Aktay, fail olarak yakalananların en az yarısının adli sicil kayıtlarında tecavüz, cinayet, hırsızlık, hatta insan kaçakçılığı gibi suçların olduğuna dikkat çekerek “Bunun organize bir iş olduğu çok açık. Bu olayı organize edenler, kendi aralarında son derece örgütlü. Hepsi bir yere bağlanıyorlar, örgütsel bir yapıya bağlı oldukları çok aşikar” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x