Orban: Trump seçilirse Ukrayna’ya para vermeyecek

ABD’de bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacak eski başkan Donald Trump ile Florida’da görüşen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması halinde Trump’ın Ukrayna’ya para vermeyeceğini ve bunun savaşın sona ermesini hızlandıracağını söyledi.

Orban, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “Trump, Ukrayna-Rusya savaşına bir kuruş bile vermeyecek ve böylece savaş bitecek. Ukrayna’nın kendi ayakları üzerinde duramayacağı açık” dedi.

Orban, “Eğer Amerikalılar ve ayrıca Avrupalılar para ve silah vermezse bu savaş sona erer. Şayet Amerikalılar para vermez de Avrupalılar bu savaşı kendi başlarına finanse edemezse de savaş sona erer” dedi.

Ukrayna’ya silah göndermeyi reddeden Orban, Rus birliklerinin 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rusya ile yakın ekonomik ilişkilerini sürdürdü.

Trump’ın seçim çalışmaları ekibinden görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada ise Ukrayna’dan bahsedilmediği ve Trump ve Orban’ın halklarını ilgilendiren konularla sınır güvenliğini ele aldıkları kaydedildi.

Avrupalı liderler Trump’ın seçilmesi halinde Ukrayna’ya ve NATO’ya desteğin azalmasından endişe ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x